9/14/2022

100% förnybart bland Sveriges mest inflytelserika opinionsbildare

Idag lanserades rapporten Sustainability Engagement Mapping som rankar de 100 mest inflytelserika opinionsbildarna inom hållbarhet på sociala medier. 100% förnybart rankas som nr 2, bakom Miljöbloggen. Det är vi mycket stolta och glada över!? Det finns en stor kraft i 100% förnybarts bredd och alla våra engagerade medlemmar, vilket reflekteras i rankingen. Vi har jobbat medvetet och envetet med vår strategi för att nå ut och det är förstås glädjande att se effekt. Energisektorns omställning med de möjligheter som följer intresserar och berör många, och det är fantastiskt roligt att driva opinion i en för framtiden så avgörande fråga, säger Anna-Carin Windahl, kansliansvarig.Med på rankingen finns flera av våra medlemmar, varav två i vår styrelse:#4 Naturskyddsföreningen#9 Svante Axelsson (Naturskyddsföreningen)#13 Rolf Lindahl (Greenpeace)#22 Anna Nilsdotter (Naturskyddsföreningen)#25 Stefan Henningsson (WWF)#31 Elin Bergman (WWF)#58 PUSH Sverige#91 Petra Hallebrant (Telge Energi)#96 Anna Wolf (Naturskyddsföreningen)Rapporten rankar företag, politiker, organisationer och opinionsbildare inom hållbarhet med utgångspunkt i det digitala samtalet på Twitter. De som hamnar i toppen på listan har visat högst trovärdighet och engagemang i sociala medier.Rapporten listar även de bolag som uppfattas som mest hållbara, och här fanns våra medlemmar Telge Energi och OX2 med.Miljöaktuellt uppmärksammar rankingen här.

Läs mer